Zespół

Wychodzę z założenia, że edukacja powinna nas sama do siebie przyciągać właśnie poprzez jej formę.

Asia Celmer

lekarka
założycielka platformy maturalis
autorka kursów z biologii

Jestem lekarzem na początku swojej zawodowej drogi. W 2019r. ukończyłam Warszawski Uniwersytet Medyczny i obecnie jestem w trakcie specjalizacji z endokrynologii. W trakcie studiów, trochę z konieczności, a jednocześnie także z ciekawości poszukiwałam metod efektywnej nauki.

Odpowiedzią na moje poszukiwania stał się Maturalis. I chociaż ten pomysł bardzo długo we mnie dojrzewał, to jest uzewnętrznieniem tego, czego brakowało mi w mojej ścieżce edukacyjnej. Wychodzę z założenia, że edukacja powinna nas sama do siebie przyciągać właśnie poprzez jej formę. Dlatego bardzo mi zależy aby Maturalis był połączeniem rzetelnej wiedzy oraz pasji. 

Oprócz aspektów technicznych platformy, odpowiadam także za biologię, której szczerze uwielbiam uczyć. Wydaje mi się, że to po Mamie odziedziczyłam nauczycielskie geny. Od Taty zagarnęłam cechy takie jak dokładność i cierpliwość. Wygląda na to, że ta mieszanka się sprawdza, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze skomplikowanymi biologicznymi zagadnieniami! Już od 8 lat pomagam maturzystom w przygotowaniach do egzaminu, i chyba całkiem nieźle mi to wychodzi, bo dużą część moich uczniów spotykam na korytarzach mojej byłej uczelni. Moim celem jest, aby biologia stała się dla Was przyjemna, zrozumiała i łatwa do zapamiętania

Przyznam się Wam, że powstanie Maturalisa było dla mnie dużym wyzwaniem. Moja niewielka pewność siebie trochę mnie hamowała. Teraz, gdy już trzeci rok z kolei gromadzimy tu tak wspaniałą społeczność mogę śmiało powiedzieć, że ciężka, systematyczna praca i upór w dążeniu do celu są kluczowe w realizowaniu swoich planów i marzeń. A piszę to Wam dlatego, że pewnie teraz stoicie z głową pełną marzeń do spełnienia i poszukujecie drogowskazu. Mamy nadzieję, że razem z nami obierzesz właściwy kierunek.

Sądzę, że nie tylko sama wiedza jest istotna, ale także sposoby nauki oraz radzenia sobie ze stresem, który niewątpliwie towarzyszy uczniom w ścieżce edukacyjnej.

Piotrek Celmer

lekarz
założyciel platformy maturalis
autor kursów z chemii

W 2019 r. ukończyłem I Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. I chociaż nie było łatwo, to ta ścieżka doprowadziła mnie do miejsca, w którym znajduję się obecnie. Na co dzień spotkacie mnie na bloku operacyjnym Oddziału Okulistyki – to właśnie tutaj realizuję swoje medyczne pasje. A po godzinach już od ponad 9 lat buduję swoje doświadczenie w pracy z licealistami. 

Moje zmagania z przygotowaniami do matury, a następnie z kolejnymi egzaminami na studiach to zbiór cennych doświadczeń, którymi chętnie się dzielę z moimi uczniami, a Maturalis stanowi dla mnie płaszczyznę wymiany tych doświadczeń. Sądzę, że nie tylko sama wiedza jest istotna, ale także sposoby nauki oraz radzenia sobie ze stresem, który niewątpliwie towarzyszy uczniom w ścieżce edukacyjnej.

W naszej działalności odpowiadam za chemię. Skutecznie przecieram uczniom szlaki do uzyskania wysokich wyników z egzaminu z chemii. Krok po kroku omawiam schematy rozwiązywania zadań oraz wyczulam na standardy oceniania jakimi kierują się komisje egzaminacyjne. 

Sądzę, że w polskim szkolnictwie jest jeszcze wiele do zdziałania. Pasjonują mnie nowe technologie takie jak druk przestrzenny 3D, czy wirtualna rzeczywistość, i to właśnie w nich dopatruje się przyszłości edukacji. Dzięki technologiom nauka staje się coraz bardziej atrakcyjna. Naszym pierwszym krokiem w tym kierunku jest właśnie Maturalis.  

Wyznaję zasadę, że każdy uczy się i studiuje samodzielnie. Siebie postrzegam jako tego, który pomaga w zrozumieniu zagadnień, które kryją się pod słowem „chemia”.

Kamil Kaznowski

chemik, nauczyciel,
autor zbiorów maturalnych

Kiedy jestem pytany o wykonywany zawód, odpowiadam, że jestem chemikiem. Nie lubię słowa „nauczyciel”. Jest zbyt archaiczne i dość oklepane. Wyznaję zasadę, że każdy uczy się i studiuje samodzielnie. Siebie postrzegam jako tego, który pomaga w zrozumieniu zagadnień, które kryją się pod słowem „chemia”.

W 2007r. ukończyłem studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Już wtedy poddałem się próbie, szukając odpowiedzi na pytanie – co dalej? Droga naukowa, zabawa w doktorat, poszukiwania agonistów i antagonistów receptora greliny, czy może to, o czym zawsze marzyłem – a więc praca z młodymi ludźmi? Wyobraźcie sobie, że można chcieć być nauczycielem, a ja bardzo chciałem i pracę tę wykonuję od 15 lat. Współpracowałem z kilkoma stołecznymi liceami – Batorym, Rejem, Żmichowską i Sienkiewiczem. Czas ten dał mi niesamowitą przygodę, bo pracę z młodzieżą postrzegam jako obustronną wymianę pasji, wiedzy i dobrej energii. Efektem ubocznym było wypracowanie statusu nauczyciela dyplomowanego i egzaminatora maturalnego z chemii. 

Praca z młodzieżą realizującą rozszerzony zakres chemii od zawsze dawała mi doświadczenie i pozwalała wypracowywać materiały, którymi chciałem się dzielić z innymi nauczycielami chemii. I tak w 2012 r. zostałem redaktorem prowadzącym czasopisma „Chemia w Szkole”. To tu zbiegły się moje drogi z moim mistrzem – p. Krzysztofem Pazdro, i to dzięki moim pierwszym nieśmiałym artykułom otrzymałem propozycję współpracy nad podręcznikiem chemii do gimnazjum. Ja w siebie nie wierzyłem, to on uwierzył we mnie. Naszych wspólnych rozmów nigdy nie zapomnę. I nie zapomnę przede wszystkim tego, że on, będąc już u zmierzchu życia, widział we mnie potencjał. I pokazał mi jak ten potencjał wydobywać z moich Uczniów. 

Wychodzę z założenia, że edukacja powinna nas sama do siebie przyciągać właśnie poprzez jej formę.

Agata Kromer

studentka stomatologii
uniwersytet medyczny w lublinie,
social media manager

Wierzę, że wszystko da się osiągnąć ciężką pracą i upartością.

Matylda Forszpaniak

studentka kierunku lekarskiego
śląski uniwersytet medyczny w katowicach,
autorka bloga maturalis
instagram: @mat_medic

W 2020 roku rozpoczęłam studia na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Przede mną jeszcze długa droga do zostania lekarzem ale nie poddaje się i codziennie ciężko pracuję na swoje sukcesy.

Medycyna nie jest moją jedyną pasją. Kocham również sztukę, muzykę i fotografię. Social media pozwoliły mi połączyć te dwie miłości i już od ponad 2 lat tworzę na moim profilu @mat_medic treści, w których zarażam innych dobrą energią i chęcią do nauki.

Nazywam siebie „niepoprawną optymistką”, bo wierzę, że wszystko da się osiągnąć ciężką pracą i upartością.